Ekológia je dnes súčasťou vzdelávacieho procesu detí na základných či stredných školách.
Edukácia o udržateľnej a zdravej planéte by ale nemala skončiť iba pri téme triedenia odpadu. Doprava patrí medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia, a to najmä v mestách.
Merania Cyklokoalície dokázali, že najmä vo väčších mestách dýchajú deti pri príchode do školy mimoriadne znečistené ovzdušie, pričom zdrojom tohto znečistenia je primárne automobilová doprava.
Voľba dopravného prostriedku pri ceste do školy či za prácou či zábavou má vplyv aj na naše vlastné zdravie. Chôdza či jazda na bicykli a kolobežke majú vďaka vlastnému pohybu človeka vplyv na jeho zdravie, imunitu či nadváhu.
Dieťa, ktoré dochádza do školy pešo 1 km, prejde za bežný mesiac až 42 kilometrov a spáli približne 1700 kcal. Ranný pohyb navyše naštartuje metabolizmus dieťaťa, pozitívne vplýva na autoimunitné procesy a zvyšuje jeho pozornosť na vyučovaní.
V prípade ak je dieťa rovnakú vzdialenosť vozené a jeho rodič sa vracia domov, prejde automobilom spravidla dlhšiu vzdialenosť. Takýmto vozením detí rodič najazí 80-90 kilometrov mesačne a vypustí až 13,5 kg Co2 do atmosféry.
Doprava je dôležitá aj z hľadiska klimatickej zmeny. Na Slovensku sa podiela na 18,2 % emisií skleníkových plynov. Ako zdroj informácii o zmene klímy aj pri vyučovaní môže poslúžiť stránka faktyoklime.sk.
Tu nájdete návrh aktivít, ktoré v rámci vyučovania môžete vyskúšať so svojimi žiakmi: Vzdelávanie o mobilite-pdf.